el kusajr

El Quseir (Al Kusajr)

El Quseir (Al Kusajr) jest małym miasteczkiem położonym nad Morzem Czerwonym w Egipcie, około 150km na południe od Safagi i 80km na północ od Port Ghalib. Choć mieszka tu obecnie ponad 60 000 mieszkańców, można odnieść wrażenie, że jest to „opuszczone miasto duchów”. W El Quseir pełno jest niedokończonych budynków, a ulice zwykle świecą pustkami. Widok kilku czy kilkunastu osób podczas kilkukilometrowego spaceru w ciągu dnia powoduje, że ciężko uwierzyć, że mieszka tu aż tyle ludzi.

Atrakcje El Quseir

Główną atrakcją El Quseir moim skromnym zdaniem jest klimat tego małego egipskiego miasteczka. Ale warto wiedzieć, że to miasto ma bogatą historię i znajdują się tutaj ciekawe zabytki, tj. fort w El Quseir czy meczet Al-Farran z 1704 roku.

Jeśli przebywając w hotelu w pobliżu Al Kusajr chcielibyście zapalić shishę czy zjeść lokalne potrawy, zdecydowanie warto wybrać się do miasta, choć wybierając restaurację czy kawiarnię warto rzucić okiem na opinie turystów.

Fort w El Quseir

Historia El Quseir

El Quseir, w przeciwieństwie do Hurghady, jest bardzo starym miastem. Jego historia sięga około 5000 lat wstecz. Przez tysiące lat Al Kusajr był jednym z najważniejszych portów w rejonie. Właśnie stąd wypływały do krainy Punt statki faraon Hatszepsut by importować kość słoniową, wyroby skórzane i kadzidło, a później to właśnie z portu w El Quseir wypływali pielgrzymi do Mekki. Na wielu budynkach można wciąż zauważyć namalowaną Al Kabę- najważniejsze święte miejsce dla wyznawców islamu.

Zakupy w El Quseir

Zakupy w El Quseir można zrobić w pobliżu fortu i portu. Znajduje się tam uliczka z różnymi sklepami dla turystów. Dostępne są pamiątki, przyprawy, perfumy, ubrania, torebki. Oczywiście zdecydowanie warto sie targować ze sprzedawcami.

Niestety w Quseir nie ma nastrojowego targu. Na terenie miasta jest mnóstwo miejsc, w których sprzedawne są owoce i warzywa, ale są to zwykle pojedyncze stragany. Souveniry kupuje się w sklepach.

Zdjęcia z El Quseir

Podobał Ci się ten post? Podziel się ze znajomymi: